top of page
IMG_5615.JPG

Mani zobi,bez foto filtriem, bez balināšanas , tādi kādi tie ir!

Veseli zobi

Kurš gan no mums nevēlas Holivudas smaidu? Dažiem paveicas un daba viņus apvelta ar skaistiem , taisniem zobiem ,bez jebkādas iejaukšanās, dažiem, tas prasa zināma veida iejaukšanos- sakodiena regulēšana, breketes, balināšana utt. Ģenētikai ir neliela nozīme, jā es lietoju vārdu NELIELA, jo tāds ir mans novērojums daudzu gadu garumā. Ģenētika ietekmē, zobu formu, nedaudz arī toni, bet tas cik tie būs stirpi un veseli, atkarīgs no tā,kā par tiem rūpēsieties.

Pazīstu stomatoloģijas institūtu ļoti labi. Bērnībā mani vecāki mani tur veda diezgan regulāri. Sākumā regulēt sakodienu, pēc tam arī breketes, vēl kāds izoperēts gudrības zobs, jo mans žoklis nebija tam pietiekami liels. Tā kā esmu pārcietusi neērtības, lai man zobi atrastos pareizajās vietās. Bet kas attiecas uz pārējo – zobu stāvokli , krāsu un izturību, tas ir tikai un vienīgi mans, un manas mammas nopelns bērnībā . Zobi tāpat ,kā pārējā veselība prasa zināmu piepūli. Ja kādam ir lieki paris tūkstoši un patīk paciest sāpes(jo mūsdienās tā summa tāda arī aptuveni ir), tad par zobiem var arī nerūpēties , tad tos ik pa laikam var labākajā gadījumā - salabot, izbalināt, bet sliktakajā gadījumā izraut vai aizstāt ar kronīti, implantu vai beigās ar protēzēm.

Tā kā man nepatīk sāpes un esmu pietiekami daudz pavadījusi Stomatoloģijas Inst. ,lai nevēlētos lieku reizi sēdēt zobārsta krēslā, tāpēc daru visu ,kas manos spēkos, lai zobi būtu veseli un kalpotu pēc iespējas ilgāk. Tas pats attiecas arī uz manu bērnu zobiem. Plus pāris tūkstošus var, izmantot daudz patīkamākiem mērķiem.

Sāksim ar to ,ko mēs varam darīt, un ko vēlams darīt, jau no brīžā ,kad bērnam parādas pirmais zobiņš.

1. Zobus vajag tīrīt! 

Es gan ieteiktu izvēlēties zobu pastas bez fluora, un vēl dažām vielām. Lai būtu vienkāršāk, es ieteiktu izvēlēties ekoloģiskas zobu pastas, vai vismaz tās, kuru sastāvā ir vismaz 95% dabīgu sastāvdaļu. Arī drogās ir liels klāsts labu zobu pastu. Mūsdienu dzīvesveids, kur bērns jau no agrām dienam lieto pārāk daudz cukuru saturošus produktus noteikti atstāj iespaidu arī uz viņa zobiem. Tāpēc es zobus saviem abiem bērniem tīrīju/ pārtīrīju līdz zināmam vecumam, katru dienu.

Zobu pastu , protams, var uztaisīt arī pats: savienojot dzeramo sodu+ kokosriekstu eļļa(extra virgin) + piparmētru eļļa= zobu pasta, par demokrātiskiem līdzekļiem un bez liekām vielām ir gatava. Es gan , personīgi , esmu tas cilvēks, kas šo to gatavo pats, bet šo to arī iegādājas, un es mēdzu iegādāties zobu pastu.

Pēc 25 gadiem, zobi sāk vairāk bojaties arī to starpās. Tapēc ,ja jums ir ciešak saauguši zobi, tad velams to arī diegot. Arī zobu higēnista apmeklējums ir ieteicams reizi gadā, jo pie reizes speciālists var pārbaudīt arī jūsu zobu stāvokli. Nevajag arī paļauties tikai uz higēnista spējām, savu un savu bērnu zobu sakarā, jo labak zobus tīrīt regularāri, nevis tikai 1x gadā higēnista kabinetā..

p.s.Muti no rīta, PIRMS brokastīm, ēšanas vai dzeršanas vēlams izskalot/ iztīrīt, jo pa nakti tur ari sakrājas visādi ''brīnumi''. Pēc brokastīm , jau ir par vēlu, jo Tu šos ''brīnumiņus'' esi jau apēdis:)!

2.Pārliecinaties ,ka gan jūsu bērns, gan jūs uzņemat pietiekami daudz minerālu un  vitamīnu ,kas nepieciešami tieši jūsu zobu veselībai.
Tas kā uzturs ietekmē mūsu zobu veselību , varat sīkāk aplūkot, zemāk norādītajos linkos. īsumā varu pastāstīt, ka uzturam ir milzīga nozīmē ,gan attiecībā uz mūsu ķermeni, gan arī zobiem. Kādreiz dažādas iezemiešu ciltis uzturā lietoja daudz vairāk taukos šķīstošo  vitamīnu. Viņi arī nelietoja cukuru(vismaz ne tādā veidā, ka mēs to darām šodien).Vairāk ēdienu sakošļāja ar zobiem, bet mēs to izcepam/ izvārām un maz ēdam svaigu – graužamu pārtiku.
Kalcijs 

​ Kalcijs ir svarīgs minerāls, kas nepieciešams ,gan mūsu zobiem ,gan kauliem. Ja mēs organismu nenodrošinām ar pietiekami daudz kalcija, tad tas to ņēm no kauliem, tādejādi padarot tos trauslākus. Par kalcija trūkumu var liecinat arī balti plankumi uz nagiem. Katrā ziņā, ja neesat pārliecināts par to ,ka jūsu uzturs nodrošina jūs ar kalciju pietiekamos daudzumos, var kursu veidā tos palietot. Mans personīgais uzskats, ir tāds, ka bērniem kamēr tiem aug zobi un viņi paši, ir nepieciešams vairāk kalcija. Arī grūtniecības laikā, bērniņš no mammas organisma paņem sev visu nepieciešamo, un tāpēc bieži vien ir vērts palietot ,ko papildus, it īpaši kalciju. Pēc 1 bērna iznēsāšanas , varbūt tas nav tik ļoti pamanāms, bet vairāki bērni noteikti atstāj iespaidu uz sievietes zobu veselību. 

D vitamīns

Organismam būs problēmas uzņemt pietiekami daudz kalciju, ja tam trūks D vitamīns, jo tas palīdz kalcijam uzsūkties. Bez tā kalcija deficīts  var novest pie nepietiekami attīstītiem zobiem, smaganu slimībām un zobu nodiluma.

Vitamīns A

Lai gan A vitamīns parasti saistās ar redzi, tas ir vajadzīgs, lai orgaisms pietiekami daudz ražotu siekalas. Kas tālāk savukārt, ir svarīgas, lai attīrītu muti no sliktām  baktērijām un pārtikas paliekam no zobiem un smaganām 

B Vitamīns

Īpaši B2 un B3 ,kas palīdz novērst mutes čūlas un citus iekaisumus. 

C Vitamīns

C vitamīns ir svarīgs, lai stiprinātu smaganu saistaudus. Bez tā audi, saistaudi kļūst vājāki un zobi var kļūt vaļīgi un var asiņot smaganas.

Fosfors

Pētījumi ir parādījuši, ka, lai organisms pilnībā absorbētu kalciju arī fosforam ir jābūt klātesošam .

Kālijs

Kālijs ir svarīgs  kaulu veselībai, jo bloķē dažas vielas ,kas veicina kaulu nodilšanu. Tas līdz ar to attiecas arī uz mūsu žokli. 

Fluors

Fluorīdu parasti iesaka lietot zobārsti, un tas ir atrodamas lielā daļā zobu pastu. Par to kāpēc es izvēlos to nelieto vairāk skaidrības varat iegūt šeit -https://askthedentist.com/fluoride-facts/ .

Jods

Jods ir nepieciešams pavisam maz, bet tas tomēr ir nepieciešams. Par jodu vairāk informācijas meklējiet sadaļā Minerāli. Jods palīdz attīstīties zobiem un kauliem, jo tas atvieglo kalcija uzsūkšanos organismā, kas, kā minēts iepriekš, lielākoties veido zobus un kaulus.

Cinks

Noderīgs cīņai ar baktērijām un vīrusiem, kas var kaitēt arī mutes dobuma veselībai.

3.Zobu krāsa/tonis

Zobiem ir 3 slāņi, kas ietekmē to kādi tie mums izskatās. Ārējais apvalks ir emalja, satur kalcija sastāvdaļu ,kas parasti ir balta. Jā, citiem tā var būt baltāka, tāda diemžēl vai par laimi ir dzīve. dzīves pirmajā pusē var iztikt ar ģenētiku , bet ,ja nerūpējamies par savu veselību un zobu veselību, tad dzīves otrajā pusē, noteikti izjutīsim sekas un ģenētika mūs neglābs. 

Zem emaljas nāk slānis dentīns, kas parasti ir dzeltenāks. Ja mūsu emalja paliek plānāka arī zobi var izskatīties dzeltenāki.

Tāpēc rūpējaties par emalju, lai tā jums ilgāk kalpotu. Tai īpaši nepatīk, kafija un citrusa augļi un citi skābi pārtikas produkti. Tāpēc zobus labāk netīrīt uzreiz pēc šādu produktu lietošanas.

Es lielakoties izvelos šo zobu pastu, vismaz pēdējo gadu laikā.

Nopērkama biotēkā un par īpaši labu cenu arī iherb.com

4. Sakodienam ir liela nozīme

Dārgie vecāki, bērnam pienākas valsts apmaksats ortodonts 1x gadā , bez maksas!Nekautrējaties un izmantojat to. Sakodiens ne tikai ietekmēs, bērna runas attīstību, bet arī zobu nodilumu pēcāk. Tas ietekmē arī cilvēka spēku, muskuļu darbību, mugurkaulu utt. To  jums precīzāk varēs labi izskaidrot labs ortodonts. Vairāk par sakodienu: 

coconut charcoal pulveris- ''sadedzinātu'' kokosriekstu mizu pulveris. Internetā pieejami daudz un dažādi varianti. Ja izvēlaties šo variantu, tad neiesaku pārmaksāt, izvēloties dārgu produktu, jo galu galā tās ir pārstrādātas kokosriekstu mizas, nav tā ka viena satur ko īpašāku, ja vien tas nav speciāli pievienots:) Vārds Organic(ekoloģisks)uz etiķetes, gan var norādīt uz to ,ka kokosrieksti auguši tīrākā vidē, un to tuvumā nav lietoti pesticīdi. 

Šo pulveri , lai padarītu zobus nedaudz gaišākus, var nopirkt internetā un neko sliktu tas jums nenodarīs.

Lai cik tas dīvaini neizklausītos, bet arī kurkums, manā gadījumā izrādījās nevēlams produkts. Mēdzu to likt visur klāt, jo man patika dzeltenais tonis, kāda ēdiens iekrāsojās. Tā ar laiku, sāku domāt, kāpēc man, kā kafijas nedzērējai , nesmēķējošai utt. zobi paliek nedaudz dzelteni..samazināju kurkuma daudzumu ēdienos un , problēma atrisināta!:)Zini,ka tas tiek izmantots dažas ajūrvedas zobu pastās un tam tiešam arī piemīt pretiekaisuma īpasības,kas varētu mutei nākt tikai par labu, bet ja tas spēj Lieliski nokrāsot ēdienus, tad tas tikpat lieliski krāso arī zobus un citas lietas. 

Mutes skalošana ar kokosriekstu eļļu. Tas notiek apmēram tā, ka jūs paņēmat nedaudz kokosriekstu eļļa un paturat/paskalojat to mutē kadas 10min , pēcāk varat šo laiku pagarināt arī līdz 20 min. 

Parasto Kožļeņu vietā, ieteiktu izvēlēties tās ,kas ir gatavotas uz Hylitol bāzes, jo baktērijas nespēj vairoties cukura alkoholā. Un parastās kožļenes satur daudz nevajadzīgu  vielu. Noderēs arī kožļenes kas ir gatavotas uz gumijkoka bāzes. 

http://www.videsvestis.lv/koslajamo-gumiju-kritika/ -ļoti labi pastāstīts par kožļeņu sastāvu.

71P9CE26+kL._SL1500__edited.jpg
K5-Xylitol-Gums-431x431.jpg
image (1).jpg
bottom of page