top of page

Eko produkti-dārgi/lēti?kur pirkt?

Bieži, runājot , ar cilvēkiem, dzirdu,ka ēst ekoloģiski tīru pārtiku ir ļoti dārgi. Kā ir patiesībā? Ēst veselīgi, tomēr nozīmē,ka mēs pievēršam vairāk uzmanības tam, ko apēdam. Ne tikai olbaltumvielu, ogļhidrātu vai cukura un sāls daudzumam, bet gan arī tam, no kurienes nākusi pārtika, ko liekam galdā. Var tam nepievērst uzmanību, bet japatur prātāk, ka ķermeņa spēja atbrīvoties no ķīmiskām vielām partikā, un kosmētikā, sadzīves ķīmijā, arī nav neierobežota. Daļu ķermenis ir spējīgs izvadīt ārā ātrāk, bet daļa, tur paliek un sāk lēnām uzkrāties. Par eksperimentu : pāriešana no parastās pārtikas uz ekoloģsiki tīru ,kādā zviedru ģimenē, lasiet šeit 

 

Lai gan mums šķiet,ka ietaupām maksājot mazāk, par kādiem produktiem, iespējams tas ''līdzsvarojas'' tai brīdī, kad dodamies pie ārstiem, uz aptieku vai pie  zobārsta, plus tas mums sagādā neērtības, jo iespējams biežāk jāņem slimības lapas, līdz ar to saņemam mazāku algu utt...ne vienmēŗ atmaksājas taupīt..:) Šeit minēšu pāris iespējamos variantus,kur iegādāties tīrākus pārtikas produktus. 

Latvijā ēst ekoloģiski tīru pārtiku ir gan lēti, gan dārgi. Un tas izpaužas sekojoši:

1)nav dārgi iegādāties ekoloģiski tīrus dārzeņus, graudaugus un citus pārtikas produktus, ko var izaudzēt tepat Latvijā. Kartupeļi, brukani, ķirbji, sīpoli, auzas, kvieši, visādas ogas, āboli, zaļumi, utt.

  • Mēs visi zinam,ka Latvija nav liela.  Gandrīz katram laukos ir radi vai kāds pazīstams cilvēks. Kad dodos uz laukiem, gandrīz katrs radinieks mani nelaiž prom bez kādas sava dārzā veltes – saprotu,ka daļai, varbūt nav tā paveicies. Tāpēc pastāv ,

  • Otra iespēja, ir iegādaties produktos tiesi no zemniekiem. Esmu tādus atradusi savos laukos, un kad rodas tāda vajadzība, iegādājos pie viņiem lauku labumus. Un cenas tiešam nav augstas.

  • Trešā iespēja, tiem, kas dzīvo Rīgā, un nebrauc uz laukiem pie zemniekiem. Ir tiešās pirkšanas pulciņi. Ar šo pulciņu darbības mehānismu var iepazīties internetā, jo tam ir veltītas daudz un dažādas grupas.

  • Ceturtā iespēja ir doties uz tirdziņiem,bet ir kāds BET, lielākoties tur būs lielāks uzcenojums – tirdziņa vietai noteikti ir nozīme, attiecībā uz cenu. Vieta kur meklēt ekoloģiskus produktus -Kalnciema ielas tirdziņš sestdienās.

 

 

Tagad pāriesim pie ekoloģiski tīriem produktiem, kuros var iegadaties dažādos eko veikaliņos, Rimi, Maxima, un citos Lavijas veikalos.

 

Atkarībā no eko veikala, bieži tur atrodami gan pārtikas, gan sadzīves produkti, ka arī augļi un dārzeņi.

Rīgā ekopreces nopērkamas šados Eko veikalos:

  • Zaļā govs- Barona iela 34

  • Bioss-  Dzirnavu iela 70, Gramzdas 31( Ulmana gatve pie Sky)

  • Dabīgi produkti- Barona 41/43

  • Eko produktu veikalā – Satbu un Barona ielas stūrī.

  • Biotēka -ļoti dauzās vietās Rīgā, arī tirdzniecības centros

  • Martiņrozes doktorātā – Āgenskalnā, Mārupes ielā

  • Dabas dobe- Lielvardes iela 10(Teika) dabasdobe.lv

  • Lavandas Elizabetes iela 25, lavandas.lv

  • Dabas stacija-Lāčplēša iela 17. Dabas stacija.lv

  • Nesen atvēries vēl viens eko veikals Martas, ielā, nosaukmu piemirsu.

Ne Rīga un internetā

Unce Eko- Mārupē

Daudzos interneta veikalos-visus tos neuzskatišu - pirkuminslv ; bio.lv,

  • dabadaba.lv-  Liepaja, Jelgava

  • Dabas veltes- Ģertrūdes 26 Ventspils

  • Zaļā zeme- Jelgava, Raiņa iela 35

Es Jums nemelošu – esmu bijusi visos šajos eko veikalos un man ir pāris šo veikalu klienta kartes. Katrā no tiem, ir mazliet atšķirīgs produktu klāsts. Kādos tirgo dārzeņus un augļus, bet kādos tikai kosmētiku un pārtikas produktus iepakojumos. Mans gājiens uz eko pārtikas veikalu, parasti ilgst 1,5 stundu, un tās laikā paspēju pabūt vairākos no tiem. Man  par laimi  tie visi satrodas samērā tuvu viens no otrs centrā:)

 

Ja meklējat augļus un dārzeņus tad jums derēs – Zaļā govs, Bioss(dārzeņiem, un augļiem ,kas pastāvējuši ilgak, vienmēr ir  atlaides),

Stabu/Barona ielas veikaliņš(tur gan liels uzsvars uz eko gaļas produktiem)- bet pavasarī pirmie vietējie zaļumi nopērkami tieši tur.

Dabas stacija – preces veģetāriešiem, vegāniem, riekstu un žavētu, augļu mīļotājiem, kā arī tiem,derēs arī tiem kam pašiem vai bērniem alerģija pret piena produktiem – jo tad iespējams bērnu vasarā iepriecināt ar lielu BEZ piena saldējuma klāstu.

 Biotēka derēs labas kosmētikas cienītājiem, tur pieejams arī lielākais uztura bagātinātāju un vitamīnu klāsts vienuviet.

Dabīgos produktos – barona 41/43, iespējams iegadāties daždas svaigi spiestas sulas par ekskluzīvu cenu 500ml – 1.50eur kā ari dažus augļus, dārzeņus un garšīgus vietējos ābolus.

 

Tagad pārejot pie patīkamās daļas LĒTĀKĀS CENAS eko produktiem- ļoti laba vieta , kur iegādāties eko darzeņus un augļus ziemā, ir Martiņrozes doktorāts- cenas zemākas nekā citos eko veikalos.

Rimi hipermārketos pieejami, daži dārzeņi augļi, un I love eco produkcija,it īpaši ,ja trapāt uz atlaidēm, sanāk lētak nekā daži neeko produkti. Auzu pārslas, griķi ,arī eko piena produkti.

Maxima – diemžēl, tikai lielajās Maximās, pieejami daži lietuviešu eko dārzeņi. Ja ļoti palaimējas arī banāni.Arī eko piena produkti.

Gemoss neliels eko produktu klāsts,BET par ļoti patīkamām cenām- eko griķi(0.500 1.30), kvinoja, rīsu/sojas/griķu/kvinojas pieni , rieksti, žavēti augļi.

 

2)ir dārgi, absolūti visu pirkt eko veikaliņos.Tāpēc kombinēju,kur ko iegādājo. Daļa labi neeko produkti nopērkami arī lielveikalos.

 

Jā, mēs nedzīvojam Vacija, kur ekoloģiski tīra pārtika ir nopērkama samērā lēti, bet nedzīvojam arī Itālijā, kur eko pārtikas cenas ir samērā augstas. Mēs tomēr varam mēģināt atrast veidu kā iegadāties kaut ko ekoloģisku ,ja nedaudz pameklējam. Ne visu varbūt vajag iegādaties eko , bet ir zināmi produkti ,kuri tomēr uzsūc vairāk pesticīdus, nitrātus , herbicīdus utt... visu ,ko nu vien tur kaisa virsū. Šos produktus vēlams neēst vispār vai , iegadāties ekoloģiski tīrus.

Kā atpazīst ekoloģiski tīrus produktus pēc marķējuma meklējiet šeit :https://ekomarkejums.lv/

 

 

Produktus kurus labāk neēst( vai lietot tikai ekoloģiski tīrus), jo tie satur visvairāk pesticīdus

 

Katru gadu kopš 1995 gada, Environmental Working Group (EWG), jeb Vides Darba grupa, izdod sarakstu ar augļiem un dārzeņiem,kas satur visvairāk pesticīdu atlieku. Lai to izdarītu, viņi pārbauda 38000 paraugus. Viņi izmanto sešus punktus ,lai noteiktu pestidīdu daudzumu produktā.

  • To paraugu procentuālā daļa, kas pārbaudīti ar nosakāmiem pesticīdiem

  • To paraugu procentuālā daļa, kur nosakāmi divi vai vairāk pesticīdi

  • Vidējais daudzums pesticīdu, kas atrasti vienā paraugā

  • Vidējais daudzums pesticīdu ,kas atrasti un tos mēra daļās pret milojonu

  • Maksimālais pesticīdu daudzums ,kas atrasts vienā paraugā

  • Kopējais pesticīdu daudzums, kas atrast augā

 

2018 gada ‘’kaitīgākie’’ produkti:

  1. Zemenes:  Lielāka daļa paraugi saturēja, 10 un vairāk pesticīdu palieku.

  2. Spināti: 97% spinātu paraugi saturēja pesticīdu atliekas, tai skaitā Permethrin- kas ir neirotoksīns, un iedarbojas toksiski uz dzīvniekiem.

  3. Nektarīni: The94 % tie saturēja 15 un vairāk pesticīdu palieku.

  4. Āboli: 90% paraugos atrada pesticīdus.

  5. Vīnogas:  96% paraugos

  6. Persiki: 99% paraugi saturēja vismaz 4 pesticīdus

  7. Ķirši: Vismaz 5 pesticīdu paliekas

  8. Bumbieri : Vismaz 50% bumbieru paraugu saturēja 5 un vairāk pesticīdu paliekas

  9. Tomāti: 4 pesticīdu paliekas

  10. Selerija: 95% paraugos 

  11. Kartupeļi: Kartupeļi saturēja visvairāk pesticīdu palieku, mērot svara ziņā.

  12. Saldā paprika

 

Ieskatam to produktu saraksts ,kas satur vismazāk pesticīdu paliekas: 

  • Avokādo

  • Kāposti

  • Puķkāposts

  • Greipfrūts

  • kiwi

  • mango 

  • sīpols

  • ananāss

  • saldie kartupeļi

  • sparģeļi

  • baklažāns

Labāk neiegādāties produktus,kam ir plāna miza,vai kurus visvairāk iecienījuši kaitēkļi, jo tieši tie, satur visvairāk organismam nevēlamu vielu. Piemēram, tomātus arī lielveikalos, var atrast, ar uzrakstiem, BEZ pesticīdiem- ’’mežvidi’’. Zemenes, ķirši,persiki, vīnogas, viss ko agrā pavasarī tirgo stendos pie lielveikaliem, jūsu organismam sniegs nevis vajadzīgo vitamīnu devu, bet gan tieši pretēji, piesārņos to. Latvijā sezonas laikā, var atrast ļoti dažādus vietējos produktus un pat eksotiskus augļus: upenes, mellenes, avenes, ķirši, āboli, arbūzi, melones, vīnogas utt. Un ja nu ziemas laikā tomēr sagribas kādu augli , tad vērts to iegādāties eko veikalā, vai iegādāties tādus, kam ir biezāka miza un tie satur mazāk pesticīdu atlieku.

Lai veicas atrast savus tīros produktus:)!

ceres_ellerslie.jpg
PHOTO-2019-03-05-14-20-47.jpg
bottom of page