Sauļošanās padomi
Lai gan pamazām modē atgriežas aristokrātiskais baltums, tomēr cilvēkiem patīk baudīt sauli. Vislābāk to tapat kā visu citu , darīt ar mēru.
Padalīšos ar dažiem padomiem, ko gadu gaitā ,esmu uzzinājusi un izmēģinājusi, lai saules peldes būtu patīkamas un jēgpilnas un izdotos izveidot arī nelielus d vitamīna krājumus ziemas mēnešiem.
-
Tā kā bieži presē var lasīt, ka Latvijas un arī citu valstu iedzīvotāju starpā trūkst D vitamīns, tad būtu labi no sauļošanās iegūt kādu labumu arī savai veselībai . Mūsu āda, kas ir mūsu lielākais orgāns, saules ietekmē sāk ražot D vitamīnu. Saules ultravioletie B stari ,mijiedarbojoties ar olbaltumvielu 7-DHC,kas atrodas ādā, to pārvērš D3 vitamīnā, kas ir D vitamīna aktīvā forma..Lai uzņemtu D vitamīnu saulē jāpavada 15-max30min, bez sauļošanās krēma. Jo āda kļūst brūnāka ,jo d vitamīns mazāk uzsūcas mūsu organismā.
Sauļošanās aizsargkrēmi.
Pirms pastiept roku un paņemt pirmo sauļošanās krēmu veikalā vai aptiekā, vērts pārliecināties par tā kvalitāti, jo nesenā Vides aktīvistu grupas pētījumā viņi secināja, ka līdz pat 75%sauļošanās krēmi nenodrošina solīto aizsardzību pret sauli. Sauļošanās krēmus var iedalīt ķīmiskajos un dabīgajos-minerālu sauļošanās krēmi. Minerālu krēmi galvenokārt ir gatavoti uz cinka oksīda un titāna dioksīda bāzes. Šie minerāli paliek uz ādas un fiziski atstaro sauli no ādas. Toties ķīmiskie krēmi darbojas nedaudz savādāk. Tā vietā, lai fiziski novirzītu UV starojumu no ādas, ķīmiskie saules aizsargkrēmi absorbē UV starojumu ādā un izkliedē tos ar ķīmisku reakciju zem ādas. Turklāt pastāv bažas, ka ķīmiskās sauļošanās sastāvdaļas var iekļūt ādā un izraisīt hormonu darbības traucējumus un alerģiskas reakcijas. Ja saules aizsargkrēma sastāvā redzat šādus nosaukumus , tad es , personīgi , ieteiktu tādus neiegādāties: oxybenzone (viens no sliktākajiem) avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate,un octinoxate. Neesmu ķīmiķis nemācēšu tos latviskot. Īsumā liela daļa šo vielu , izjauc hormonālo balansu organismā, tai skaitā nelabvēlīgi ietekmē vairogdziedzeri ,kā arī, var radīt alerģiskas reakcijas. Labāk izvairīties arī no Retinyl palmitate- A vitamīns pats par sevi ir ļoti labs antioksidants, bet saules ietekmē, tas veido brīvos radikāļus.
Otra lieta ,kas jānoskaidro iegādājoties sauļošanās aizsargkrēmu ir vai tas pasargā no UVB un UVA stariem. UVA un UVB ir divi galvenie ultravioleto staru veidi ,kas sasniedz zemi. UVB stari ir tie, kas atbildīgi par mūsu iedegumu, bet tie ir arī atbildīgi par ādas vēža rašanos(melanoma). Arī UVA stari ir atbildīgi par ādas vēža veidošanos, bet papildus tam tie nokļūst vēl dziļāk mūsu ādā un veicina ādas novecošanos, grumbiņas utt. Saules staros ir aptuveni 500x vairāk UVA stari nekā UVB stari. Tāpēc āda ir jāizsarga pret abiem šo staru veidiem. Standarta ķīmiskie krēmi lielākoties aizsargā vairāk pret UVB nekā pret UVA stariem. Tāpēc ,kad iegādājaties saules aizsargkrēmu pārliecinieties ,ka tas aizsargā pret abiem šo staru veidiem.
Arī tad ja dzirdat, ka pa radio jūs brīdina ,ka ir augsts ultravioletais starojums, tad labāk atlieciet sauļošanos.
Tā kā Rigvir(zāles pret melanomu – ādas vēzi),pateicoties Lielo farmācijas uzņēmumu centībai, vairs šķiet nebūs pieejamas, un citas zāles šinī gadījumā var sākt lietot tikai 3-4 vēža stadijā, kad arī cerības izdzīvot ir sarukušas tuvu minimumam. Protams, tiem, kas interesējas, pastāv vēl daudz citu alternatīvu vēža ārstēšanas metožu, bet 99% ārsti jums neko tādu nepiedāvās. Tā kā noteikti ir vērts padomāt par veselīgu draudzību ar saulīti!
p.s. Dienvidos es neieteiktu uzturēties saulē laikā starp 11.00-15.00, jo tad saules ultravioletais starojums ir visaugstākais! Uzmanīgi ar bērniem ,jo viņiem ir daudz jūtīgāka āda nekā pieaugušajiem. Iesaku vairāk valkāt ļoti plānu,nepieguļošu, gaišu, kokvilnas/linu apģērbu ar garām rokām, ja plānojat ilglaicīgi uzturēties saulē ar bērniņu.
-
Un tagad patīkamā daļa- IEDEGUMS. Es mēdzu izmantot extra virgin kokosriekstu eļļu, lai iegūtu skaistu iedegumu. Pirmkārt tā patīkami smaržo, un siltumā kļūst šķidra-viegli uzklājama. Otrkārt tā lieliski pabaro ādu. Tās dabiskais aizsargfiltrs gan nav liels , robežas no 1-8. Es neiesaku to lietot, ja plānojat sēdēt stundām saulē, tad gan kombinējiet to ar SPF 30 un vairāk. Izņemot sejai lietoju minerālu saules aizsargkrēmu SPF50 . Otra opcija ir burkānu eļļa, kas arī veicina patīkamu iedegumu. Lai gan arī burkānu eļļai ir dabisks saules aizsargfiltrs, tā daudzums nav īsti nosakāms.
-
Ko darīt ,ja gadās apdegt? Tad lieliski palīdz alveja, vai tā krēms. Es lietoju Jason alvejas krēmu, tas nopērkams biotekā vai Iherb. Com , bet jāsaka ,ka kā jau alveja ir mazliet lipīgs. Tā kā man pēdējos pāris gadus nav gadījies apdegt, tad neesmu varējusi pārbaudīt vecmāmiņas ieteikto ierīvēšanos ar šņabi. Domāju,ka tas gan neattiecas uz bērniem, jo āda lieliski visu uzsūc. Bet ,ja var ticēt manas vecmāmiņas pozitīvajai pieredzei, tad tas lieliski strādājot:)
-
Ultravioletais starojums-UVA un MANIKĪRS Atsaucoties uz kādu pētījumu,ko publicējusi Amerikas Dermatologu Akadēmija, katram ,kas regulāri apmeklē skaistumkopšanas salonus un izmanto UVA lapmu ,lai gēla laka sacietētu, to vajadzētu ļoti izvērtēt. It īpaši tiem,kas jūtīgi pret UVA starojumu. Chris G. Adigun, M.D., sertificēts dermotologs,kas specializējies nagu problēmās, stāsta ,ka lai gan UVA stari, kā jau iepriekš minēts, neveicina ādas iesauļošanos, tie izkļūst cauri ādai un bojā DNS un kalogēnu(par kalogēnu kādā citā rakstā, bet īsumā, pēc 25 gadiem, tas izstrādajas mazāk, un tam ir liela nozīme uz ādas, matu utt. stāvokli), un tas var veicināt priekšlaicīgu novecošanu un vēža risku. LED lampas diemžēl nav mazāk riskantas. Tā Uva staru deva ,ko saņemat veicot gelish manikīru ir īsa, bet ļoti intensīva.(https://www.news5cleveland.com/news/health/doctors-warn-that-gel-manicures-using-uv-lights-could-cause-cancer)
Saule un serotonīns
Nobeidzot šo tēmu ar sauļošanos un sauli uz pozitīvas nots. Lai gan ultravioletais starojums ir kaitīgs, saulei ,kā zināms ir arī pozitīva nozīme, ne tikai uz šo planētu un dzīvību uz tās, bet gan arī uz mūsu emocionālo stāvokli. Ja vien ar sauli mēs uzturam veselīgu draudzību. Gan saule ,gan tumsa veicina specifisku hormonu rašanos smadzenēs. Saules gaisma liek smadzenēm izdalīt hormonu sauktu par serotonīnu. Serotonīns tiek saistīts ar cilvēka spēju koncentrēties un just mieru, kā arī tas uzlabo mūsu garastāvokli. Savukārt tumsa veicina melotonīna izdalīšanos, kas palīdz mums labāk gulēt. Tāpēc cilvēkam nepieciešama zināma deva saulītes ,lai viņš justos labāk, un neveicinātu depresijas risku.
Bildēs redzami Latvijā nopērkami ,dabiski sauļošanās krēmi, ar kuriem man nācies saskarties. Lovea 50SPF starp citu, ir eļļaināks un āda nepaliek izteikti balta. Lavera SPF 50 toties ir grūtāk uzklāt , bet tas var noturēties visas dienas garumā, pat ar ūdens aktivitātēm-lieliski noderēs maziem bērniem.





