Migrēna
Manā dzīvē bieži notiek tā – ka, ja saskaros ar kādu tēmu īsā laika periodā vairākkārt ,tad painteresējos par to dziļāk. Tā notika arī šoreiz, kad no savstarpēji nesaistītiem cilvēkiem dzirdēju par viņu prolēmām ar migrēnu. Sāku domāt un atcerējos, ka es pati mocījos ar migrēnām kādu laiku pirms padsmit gadiem, bet tā kā tas mani vairs nenomoka, biju par to vispār aizmirsusi. Centos saprast ,ko es darīju , tad un kas ir mainījies manā dzīvē, jo man vairs nav tādu problēmu? Bet par visu pēc kārtas.
Katrs, kas jebkad ir piedzīvojis migrēnu, zina, ka tas nav nekas patīkams, patiesībā, pat diezgan sāpīgs process. Šīs sāpīgās galvassāpēs var izraisīt: vemšanu, sliktu dūšu, jūtību uz gaismu, redzes miglošanos, jūtību pret smakām vai skaņām. Kādu migrēna nomoka 1-2 dienas, bet hroniskos gadījumos tās var kopumā būt 15 dienas mēnesī. Sievietes migrēnas piemeklē biežāk nekā vīriešus. Parasti tās parādās vecumā no 10-45 gadiem.
Migrēnas cēloņi ir meklēti un pētīti samēra ilgi, bet pie vienota slēdziena neviens tā īsti vēl nav nonācis.
Pie migrēnas cēloņiem tiek minēti:
-
centrālās nervu sistēmas traucējumi;
-
nevienmērīga smadzeņu asisnvadu sistēmas darbība
-
ģenētiska nosliece
-
anomālijas smadzeņu ķīmiskajos procesos.
Tikuši izteikti pieņemumi, ka migrēnas var izsaukt:
-
laika apstākļu maiņas,
-
hormonu disbalanass,
-
alkahola un kofeīna lietošanas,
-
oksidatīvais stress,
-
nitrāti,
-
neveselīga pārtika,
-
daži konservati un saldinātāji,
-
hormonu zālēs.
-
Šokolāde 75% un vairāk
-
Nātrijaglutamāts E621
Šiem produktiem ir kas kopīgs. Tie var stimulēt neiropārraidītājus, kas migrēnas laikā ir pārāk aktīvi.
Es labprāt pievienotu šim sarakstam arī emocionālo/ psiholoģisko aspektu, jo cilvēks nav tikai fiziskais ķermenis. Siņeļņikova grāmatās viņš raksta,ka : migrēnas bieži uznāk tiem cilvēkiem,kas vēlas būt pati pilnība. Bet viņi pēc šīs pilnības tiecas, pastāvīgi sevi lamādami, kritizēdami, sodīdami un vainodami. Šiem cilvēkiem ir parāk liela vainas apziņa un iespējams mazvērtības koplekss.Pie vainas var būt arī bailes(pat ja mēs tās neapzināmies, un tās atrodas tikai zemapziņā) Atbrīvošanās no šiem kopleksiem un bailēm, atbrīvo arī no šīm galvassāpēm.
Migrēna sievietēm
Uz sievietēm, kas biežak cieš no migrēnas nekā vīrieši ,vairāk attiecas hormonu disbalanss. Visbiežāk tas novērojams 1-2 dienas pirms mensturāciju sākuma vai to laikā. Estrogēnu un progesterona līmenis samazinās pirms menstruācijām un šo hormonu samazināšanās noved pie asinsvadu izmaiņām , garstāvokļa maiņām, utt. Tas ir līdzīgi kā aknu migrēna sk. Zemāk. , jo aknas ir tās ,kas metabolizē estorgēnu.
Migrēnas iespējamie celoņi- nitrāti
Atgriežotes pie iespējamiem fiziskajiem migrēnas aspektiem, minēšu kādu pētījumu ,kas veikts ASV. No 38 miljoniem amerikāņu, kas cieš no migrēnas, tika novērota saikne starp patērējiem nitrātiem un stirprām galvassāpēm. Aptuveni četri no pieciem sirds slimniekiem, kuri lieto nitrātus saturošas zāles, kā blakusparādību minēja lielas galvassāpes.’Nitrātus, kas atrodami tādos pārtikas produktos ,kā pārstrādāta gaļa un zaļie lapu dārzeņi un dažās zālēs, mūsu mutē un zarnu traktā atrodamās baktērijas, var pārvērst nitritos un nitrozamīnos. ‘’Nitrīti, savukārt, ir slāpekļskābes sāļi, kas izveidojas no nitrātiem gremošanas trakta mikrofloras iedarbības rezultātā tikai tādā gadījumā, ja organismā tiek uzņemts pārāk liels nitrātu daudzums. Nitrītu toksiskās iedarbības rezultātā tiek nomākta šūnu un audu elpošana, iestājas skābekļa deficīts. Asinīs pieaug leikocītu skaits, palielinās holesterīns un pienskābes daudzums. Īpaši bīstami nitrīti ir bērniem un veciem cilvēkiem, arī tiem, kas sirgst ar sirds un asinsvadu slimībām, kā arī zarnu disbakteriozi. Ja cilvēks uzturā ilgstoši saņem palielinātu nitrātu daudzumu, tie, izejot cauri gremošanas traktam, kaitīgi iedarbojas uz asins sastāvu. Asinīs veidojas īpašas vielas, kas neļauj saistīt no gaisa ieelpoto skābekli. Cieš centrālā nervu sistēma, cilvēks jūtas noguris. Tas var izpausties arī kā gremošanas trakta traucējumi - nelaba dūša, vemšana, caureja. Nitrīti ir toksiski. ‘’
''Aknu migrēna''
Tiem, kas nedaudz saskārušies ar Ķīnas medicīnu, nešķitīs ,ka migrēnu zināmos gadījumos nevar izraisīt arī aknu darbības traucējumi. Ir daži pierādījumi, kas liecina, ka migrēnas var būt saistītas ar aknām un to veselības stāvokli, jo īpaši ar taukaino aknu slimību ,ko izraisa hronisks pārmērīgs cukura patēriņš .
Aknas ir orgāns, kas metabolizē (un detoksicē) miljonus vielu, kas nonāk mūsu organismā. Pārtikas kvalitāte un pārtikas piedevas,vides piesārņojums alkohola lietošana un recepšu medikamenti utt. Ietekmē aknu darbības ātrumu un var izraisīt nopietnus bojājumus (piemēram,jau minēto taukaino aknu slimību, fibrozi, cirozi utt). Saikne starp aknu un migrēnas galvassāpēm ir saistīta ar asinsvadu izmaiņām, kas saistītas ar izmainītu serotonīna metabolismu.
Serotonīns iesaistās nervu impulsu pārvadē starp nervu šūnām (molekula, kas atbrīvojas no nevajadzīgām nervu šūnām),kas metabolizējas aknās. Daži pētnieki uzskata, ka, uzlabojot aknu darbību un normalizējot serotonīna metabolismu un var mazināt migrēnas galvassāpju biežumu un smagumu .
Līdzekļi migrēnas siptomu mazināšanai :
-
Ja tikko parādijušies migrēnas simptomi, tad var palīdzēt ingvers-jeb neliela tās sulas glāzīte.
-
Ēteriskās eļļas- lavanda un piparmētra.
-
Butterbur(petasites)-Tūsklape - ir kāds Eirāzijas , margrietiņu dzimtas augs, kas aug ūdens malās. Ārstniecībā izmanto ekstraktu no puķu galviņām ,kas augam ir pirms ziedēšanas. Tas darbojas kā pret krampju līdzeklis. Kādā pētījumā, kur 3 mēnešus cilvēki lietojas 1.50mg dienas devu, tas samazināja migrēnu biežumu.Deva 75 mg 2 reizes dienā.
-
Magnija trūkums arī var veicināt migrēnas rašanos.
-
Taurīns- Viens no būtiskākajiem dabas aizsardzības līdzekļiem migrēnas gadījumā ir taurīna ietekme uz glutamātu, GABA un starpšūnu kalciju.
-
Feverfew-Meiteņu pīpenes –Eiropā augošs, drudzi un iekaisumu mazinošs augs. Kas lietots arī lai ārstētu artrītu un migrēnas galvassāpes. 50 līdz 100 mg dienā
-
Konezīms Q10 - Palielinot Koenzīma Q10 līmeni, iespējams uzlabot šūnu enerģijas līmeni, tādējādi padarot smadzenes izturīgākas pret migrēna galvassāpēm. Atklātā pētījumā, ko veica Thomas Jefferson universitātē Filadelfijā trīsdesmit diviem pacientiem, bija novērojams ieguvums no CoQ10 150 mg dienā .
-
Vislabākais veids , protams, ir uzturēt savu fizisko un emocionālo stāvokli zināmā līdzsvarā. Ar fizisko ķermeni ir vieglāk, jo varam veikt izmaiņas kādu pārtiku uzņemam, izvairīties no mākslīgām krāsvielām,kafijas, šokolādes,, nātrija glutamāta, ĢMP, kā arī no saskarsmes ar ķīmiskām vielām( tai skaitā sadzīves ķīmija).
-
Kas attiecas uz cilvēka iekšējo pasauli, un to kā mēs uztveram ārējo pasauli, kas var ietekmēt migrēnas rašanos. Šinī gadījumā varam palīdzēt sev tikai paši, iespējams ,ka zināmos gadījumos jāvēršas arī pēc psiholoģiskas palīdzības.
-
Ieteicams pamēģināt izslēgt glutēnu saturošus produktus un pavērot savu pašsajūtu.
-
Akupresūra- jeb punktu masāža, šinī gadījumā vērts pakonsultēties ar speciālistu, kas var parādīt šos konkrētos punktus.
-
Akupunktūra- noteikti jāatrod labs speciālists
-
B vitamīnu lietošana.
-
Miers/ atpūta/ stresa mazināšana
-
Nelielas galvas sāpēs lieliski mazina- 1/2 tejkarote kurkums viršu uzdzerot glāzi ūens, bet nopietnai migrēnai tas nepalīdzēs.
-
Noteikti vajadzētu uzņemt pietiekami daudz šķidrumu, ne tikai tiem,kurus nomoka migrēna, bet arī visiem pārējiem un it īpaši tiem,kas nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Kā uzņemtais vai tieši pretēji neuzņemtais šķidruma daudzums var ietekmēt to vai mums sāp vai nesāp galva ,esmu novērojusi uz saviem tuviniekiem. Es , pati gan neesmu to piedzīvojusi ,jo kopš vidusskolas visur ņēmu līdz ūdens pudeli, par ko , protams, esmu dzirdējusi nemazums ‘’joku’’.:)
Nobeidzot šo tematu, pastāstīšu par savu pieredzi. Kā jau minēju, mani mocīja migrēnas, līdz sliktas dūšas un miglošanās epizodēm. Kad vēlak sāku intreseties par homeopatiju, tās izdevās mazināt, bet pavisam tās nepazuda. Tad divi zaķi ar vienu šavienu-magnijs, un nekādu krampju, arī migrēnai šķiet nāca par labu, jo tā kļuva vēl retāka. Un visbeidzot es sāku ēst arvien veselīgāk, izslēdzot neekoloģiskus pārtikas produktus(vismaz mājās gatavotus), cukuru(izmantoju citus dabisksu saldinātajus), samazinot glutēna patēriņu līdz minimumam ,alkaholu neesmu lietojusi nekad, tā kā tas mani neietekmēja, un melno šokolādi 75% un uz augšu es pataupu svētku reizēm. Un visbeidzot darbs ar sevi un saviem iekšejiem kompleksiem, un vēlmi būt par ideālu cilvēku.Un migrēnas pamazām izbāl manās atmiņās..
Viss augstāk minētais ir tikai ieteikumi, un manas pārdomas, kas nav uztveramas kā ārstēšanās ieteikums. Par savu migrēnu konsultējieties ar speciālistu. Lai izdodas!:)
Bildēm ir informatīvs raksturs!
https://www.nhs.uk/news/neurology/new-theory-about-migraine-triggers-published/
https://migraine.com/migraine-triggers/food-and-drinks/
https://medlineplus.gov/ency/article/000709.htm
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161018132608.htm
https://www.diena.lv/raksts/pasaule/krievija/cik-stipra-inde-ir-nitrati-10658952
https://www.avogel.ca/blog/suffer-liver-migraine/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322814.php
https://www.consciouslifestylemag.com/natural-remedies-for-migraines/
.jpg)


%20fewerfew.jpg)