Šajā sadaļā varat atrast informāciju par tiem produktiem,kas iespējams atrodas jūsu virtuvē un ko jūs lietojat ikdienā . Dažiem no produktiem,ko lietojam , patiesībā piemīt daudz un dažādu ārstniecisku īpašību, kas ir noderīgas ,ja saslimstat un mājās nekā cita nav. Vai vienkārši tāpēc ,ka tas var ietaupīt jūsu līdzekļus ,kad saskaraties ar nelielām veselības problēmām, kas neprasa akūtu iejaukšanos.
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.
Kurkums
Pretiekaisuma, antibakteriāls, pretsāpju
Kurkums ,kas pazīstams arī ar vārdu Curcuma longa un Indiešu safrāns, ir ingvera dzimtas sakņaugs. Kurkumas sakneņi satur ēterisko eļļu, krāsvielu kurkumīnu un rūgtvielas. Kurkumīns ir viela ,kas atrodama kurkumā un tieši tai piemīt daudz veselībai vērtīgu īpašību . Daudzi cilvēki to izmanto pārtikā ,kā garsvielu , bet tas tiek pielietots medicīnā ,pēdejos 4000 gadus.
-
Kurkumai piemīt nomierinoša, pretiekaisuma, antibakteriāla un pretsāpju iedarbība. Ļoti labi noderēs pie mērenām galvas sāpēm.
-
Kurkuma krāsvielas darbojas arī kā antioksidanti, kas neitralizē brīvos radikāļus.
-
Kurkuminoīdi un ēteriskā eļļa veicina ēstgribu, kuņģa sulas atdalīšanos, žults sekrēciju un tās izvadīšanu.
-
Kurkuma aizsargā aknas un kuņģi.
-
Pretiekaisuma aktivitātes dēļ kurkumu iesaka artrīta, ekzēmas, bronhiālās astmas un asinsrites traucējumu gadījumos.
-
Tā novērš trombu veidošanos, uzlabo asinsriti, samazina sirdstrieku risku.
-
Ajūrvēdā to izmanto arī aknu un dzeltes slimniekiem, kā arī gastrīta ārstēšanā, ja ir paaugstināts skābes daudzums, jo aktīvās vielas veicina gļotu veidošanos, kas pārklāj kuņģa virsmu, remdē sāpes un novērš šķebināšanu.
Ķiploks
dabiska antibiotika
Ķiploks ar savām labajām ārstnieciskajām īpašībā pieskaitāms dabiskām antibiotikām. Ķiploks nogalina( samazina, atbrīvojas, iznīcina) baktērijas, saaukstēšanās vīrusus, parazītus, sēnītes, kārpas.
-
Spēj nobeigt arī nieru infekcijas
-
Urīnceļu infekcijas
-
aizkavē leikēmijas attīstību
-
prettārpu līdzeklis
-
palielina insulīna ražošanu
-
pazemina holesterīnu
-
Palīdz ar svara regulēšanu
-
Normalizē cukura līmeni asinīs
-
samazina augstu asinsspiedienu
-
nogalina vēža šūnas
-
var palīdzēt Aknes ārstniecībā- iekšēji /ārēji lietots
-
Psoriāzei - ārēji lietots
-
palīdz kermenim atbrīvoties no smagajiem metāliem
-
stiprina imūnsistēmu
-
var palīdzēt arī pie zobu infekcijām
Ķiploka elpa: dažos pētījumos minēts, ka smaka dzerot, ēdot ķiploku pāriet , tad ,kad tas padarījis savu darbu un organisms atbrīvojas no toksīniem. Man gan šķiet ,ka ķiploku elpa nav tā patīkamākā vienalga cik tā maz intensīva:) Tāpēc tiem, kam patīk lietot ķiploku varu ieteikt šādu recepti: Sagriež ķiploku nelielos gabaliņos(tējkarotē) iedzert virsū uzdzerot citrona ūdeni un uzēdot nelielu karotīti medus, tad nekādu smaku neviens nekad nejutīs:)
Pipari
Melnie, zaļie, sakanie, baltie
Pipari tapāt kā kurkums ir kaut kas vairāk nekā tikai garšviela. Pirms tu tos aizstum tālāk garšvielu plauktā, uzzini par to vērtību. Ir vairāku piparu veidi, pagatavots un izžāvēts ir melnais pipars, zaļais pirpars ir vienkārši izžāvēts negatavs auglis, un baltais ir nogatavinātu augļu sēklas.
Pārsvarā tas aug tropiskās zemēs.
-
Pipars stimulē gremošanas traktu: Peperīns ,kas atrodams melnajos piparos nomierina gremošanu un stimulē vēdera darbību, kas sāk ražot vairāk salskābi ,kas palīdz sašķelt olbaltumvielas ēdienā. Un tādejādi palīdz ātrāk sagremot ēdienu.
-
Tas palīdz novērst vēzi, un ir īpaši efektīvs kopā ar kurkumu. Tas satur arī C,A vitamīnus, flavonoīdus, karotīnus un citus antioksidantus, kas palīdz cīnīties ar brīvajiem radikāļiem un tādejādi var pasargāt organismu no dažādām slimībām tai skaitā vēža.
-
Atvieglo saaukstēšanos un klepu: tam piemīt antibakteriāla iedarbība. Labs kopā ar medu. Komplektā ar c vitamīnu darbojas kā dabiska antibiotika.
-
palīdz svara koriģēšanā
-
Uzlabo ādas stāvokli: To var izmantot kā dabisku pīlingu. Tas gan jāsajauc ar medu un kādu krēmu. Uzlabo asinsriti un piegādā ādai vairāk skābekļa.
-
Depresijai: Tā sastāvā esošai peperīns labvēlīgi ietekmē smadzenes un palīdz uzlabot garastāvokli.
Kaijenas pipari
Kaijenas pipari ir čili piparu veids. To sastāvā ir dažādi antioksidanti un vitamīni, minerāli. Šie pipari satur : A vitamīnu , E vitamīnu , B6,C, K, Magniju, Kāliju, B2-Riboflavīnu,.
Kapsaicīns ir šo piparu aktīvā sastāvdaļa un ir tā ,kas piešķir tiem medicīniskas īpašības. Jo vairāk šīs vielas, jo pipari ir asāki.
Fakti par kaijenas pipariem:
1.Var uzlabot metabolismu. Palielinot ķermeņa temperatūru, kas liek sadedzināt vairāk kaloriju.
2. Samazina bada sajūtu, un jūs ēdienreize apēdat mazāk.
3.Samazina asinsspiedienu.
4. Uzlabo gremošanu. Tas var palīdzēt uzlabot vēdera spēju pretoties infekcijām.
5. Var palīdzēt noņemt sāpes. Ja tiek, uzklāts ķermenim krēma veidā.
6. Var uzlabot psoriāzes problēmas. Arī lietojot krēma veidā.
Izrādās ka ar kaijenas pipariem var ātri apturēt asiņošanu (pat pāris minūšu ātrumā), jo satur daudz K vtamīnu, un tas palīdz asinīm sarecēt. TIe nemaz nededzinot tik ļoti ,kā mums varētu šķist:)
Ar kaijenas pipariem jābūt uzmanīgiem. Jums jāzina kā jūsu ķermenis uz tiem reaģē, pirms mēģināt tos lietot lielākās devās, vai uzklāt uz ādas krēmu veidā.
Dzeramā soda
Nātrija bikarbonats(Sodium Bicarbonate) ir sāls ,kas sadaloties veido nātriju un bikarbonātu ūdenī. Šis sadalīšanās process, padara sārmainu šķīdumu, kas nozīmē, ka tas spēj neitralizēt skābi. Sodu (iekšķīgi)izmanto : zarnu attīrīšanai, sliktai nieru darbībai, ja asinīs ir pārak daudz kālija, kuņģa čūlas ārstēšanai, nierakmeņiem.
Ārīgi to var lietot uz ādas pie ķimiskiem apdegumiem, kukaiņu kodumiem, niezošai ādai un psoriāzei.
Tā dažos gadījumos pat tiek injecēta: sirds atdzīvināšanai, saindēšanās ar kokaīnu,saindešanās ar dažiem medikamentiem, saindēšanās ar pesticīdiem vai ķīmiretapijas blakus parādībām.
Ja vēlaties dabisku dezoderantu , tad sodu var izmantot ari šadam mērķim:)
Sodu nedrīkst lietot kopā ar dažādām zālēm.
Ābolu etiķis
Ābolu etiķi iegūt , līdzīgi kā alkoholu. Pirmais solis ir saspiestus ābolus paķļaut rauga ietekmei, kas fermentē tur esošo cukuru un pārvērš to alkoholā. Un otrs solis , kad alkohola šķīdumam tiek pievienotas baktērijas ,kas pārvērš to etiķskābē, kas ir galvenā etiķa sastāvdaļa. Ekoloģisks , nefiltrēts ābolu etiķis satur arī, olbaltumvielas, enzīmus un draudzīgas baktērijas, kas piešķir tam tumšu nokrāsu. Ābolu etiķim mēdz piedēvēt daudzas veselībai noderīgas īpašības dažas arī zinātniski pierādītās. Tās ietver : svara zudumu, samazinātu holesterolu, samazinātu cukura līmeni asinīs un citus uzlabojumus diabēta slimniekiem.
Ābolu etiķis var nogalināt patogēnus, tostarp baktērijas. Tas ticis izmantots, lai ārstētu nagu sēnītes, utis, kārpas un ausu infekcijas. Hipokrāts pirms diviem tūkstošiem gadu to izmantoja ,brūču tīrīšanai.
Tā kā tas pazemina cukura līmeni asinīs, tas var noderēt jebkuram no mums, kam ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, bet it īpaši pie otrā tipa diabēta ārstēšanas. Ābolu etiķis var palīdzēt cīņā ar lieko svaru. Ja to lieto kopā ar ēdienu , tad cilvēkam ātrāk iestājas sāta sajūta, un viņš apēd mazāk nekā parasti. Liela daļa recepšu , gan ietver glāzē ūdens atšķaidīta ābola etiķa lietošanu tieši tukšā dūšā. Tas nav brīnumlīdzeklis, tievēšanai, jo tas prasa ēdienkartes izmaiņās un fiziskās aktivitātes, bet tas var palīdzēt ātrāk zaudēt svaru
Sīpols
Par sīpoliem nav, ko raudāt, jo tiem ir daudz labu īpašību. Ir trīs veidu sīpoli dzeltens, balts un sarkans. Tie ir lielisks C vitamīna, sērskābes savienojumu un flavonīdu avots. Flavonīdi ir atbildīgi par augļu un ogu pigmentu un pētījumos pierādīts, ka tas var samazināt Pārkinsona slimības un sirds un asinsvadu sistēmas slimību riskus. Īpaši vērtīgs flavonīds sīpolos ir kvercetīns ,kas darbojas kā antioksidats.
1 vidējs sīpols satur :
Cukuru-9g
Sāli-5mg
Kāliju 190mg
Olbaltumvielas 1g
C vitamīnu 20% no dd.
Kalciju 4% Dd
Dzelzi 4% DD
Sīpols var noderēt pie saaukstēšanās slimībām, jo tā sula ir labs atkrēpošanas līdzeklis. Tas normalizē holesterola līmeni, ir labs sirdij, diabēta un artrīta ārstēšanai.
Tautas receptēs tas tiek izmantot, degunu blakusdobumu iekaisumu gadījumos, kad tā šķēles jāievieto zeķēs uz nakti. Es gan nespēju sadzīvot ar to smaržu, tāpēc neesmu to mēģinājusi, bet dzirdēju labas atsauksmes:)
Oregano jeb Raudene
Kaut gan oregano ir vairāk pazīstams kā garšaugs, tam piemīt arī vesela virkne ārstniecisku īpašību, tādēļ to var izmantot arī veselības uzlabošanai.
Oregano satur Vitamīnu K, magniju, dzelzi, kalciju .
Gaistošās eļļas, šinī garšvielā satur : tivolu un karvacolu, kam abiem piemīt spēja nomakt baktēriju augšanu, tai skaitā Pseudomonas aeruginosa un Stafilokoku aureus. Meksikā zinātnieku grupa salīdzināja oragāno eļļa un tinidazola (medikaments- zāles) iedarbību ārstējot parazītu sauktu par gardia lamblia, un rezultātā secināja ,ka oregāno eļļa bija efektīvāks līdzeklis cīņai ar to.
Oregano antibakteriālā iedarbība ir pat spēcīgāka nekā dažiem ķīmiskajiem medikamentiem, kas tiek izmantoti baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai.
Antiseptisko īpašību dēļ raudenes tēju izmanto dažādu iekaisuma slimību ārstēšanai: to var lietot gan mutes dobuma skalošanai pie smaganu iekaisumiem, gan arī mutes dobuma kandidozes ārstēšanai, jo aktīvās vielas spēj iznīcināt kandidozi izraisošās sēnītes. To var lietot arī ādas sēnīšu infekciju gadījumā.
Raudenes tēju var izmanto arī pie dažādiem elpceļu iekaisumiem, īpaši klepus gadījumā, jo tiek veicināta atklepošanās.
Oregano jeb raudeni piemītošas medicīniskas īpašības , noder arī ārstējot: gremošanas sistēmas problēmām, menstruālos krampjus (pārliecinieties, ka jums netrūkst magnijs), urīnceļu problēmām, insektu atbaidīšanai, zobu sāpēm, aknei, blaugznām, sāpošam kaklam, muskuļu sāpēm.
Kādā pētījumā žurnālā Plos ONE 2013 g. (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0068808) izteica pieņēmumu, ka organo piemīt pretvēža īpašības. Zinātnieki secināja, ka oragnum majorana var palīdzēt novērst un ārstēt krūts vēzi, palēninot tā attīstību vai neļaujot tam attīstīties vispār.
Linsēklas un to eļļa
Linsēklas, atrodas uz šīs pasaules jau pāris tūkstošus gadu un cilvēki atradusi tām dažādus pielietojumus.
Linsēklas vērtīgākās sastāvdaļas ir:
-
neaizvietojamās taukskābes(omega 3 un omega 6) it īpaši ALA-alfa-linolēnskābe;
-
lignāni (tiem piemīt fitoestrogēnu un antioksidantu īpašības, kas var mazināt arī vēža risku), intresanti,ka tieši linsēklas satur līdz pat 800 reizes vairāk lignanus nekā citi augu valsts produkti
-
šķiedrvielas;
-
minerāli – cinks, magnijs, kalcijs, dzelzs, fosfors, kālijs;
-
olbaltumvielas, tai skaitā aminoskābes kā – arginīns, glutamīnskābe, aspartīnskābe
-
vitamīni (B1, B2, B3, B5, B6, B9, C)
Savukārt linsēklu eļļa satur līdz pat 80% neaizvietojamās taukskābes alfa-linolēnskābi (OMEGA 3) un linolskābi (OMEGA 6). Auksti spiestā(saudzējoša spiešanas metode, par kuru parunāsim kāda citā sadaļā) linsēklu eļļā, nonākt arī citas linsēklu vērtīgās sastāvdaļas. Tā kā linsēklu eļļa satur līdz pat 60% omega 3 taukskābes, tad šī eļļa ir ļoti noderīga mūsu veselības stiprināšanai..
Ja uzturā nelietojat gaļu , tad šī ir laba alternatīva, ja domā, ka jutīsieties izsalcis.
Vērtīgas to īpašības:
-
tās spēj samazināt cukura līmeni asinīs
-
tās satur polifenolus, kas darbojas kā antioksidanti, patiesībā tas satur vairāk antioksidantu nekā mellenes.
-
tās ir lielisks šķiedrvielu avots un tādejādi vecina gremošanu
-
var mazināt menopauzes simptomus
Par omega 3 /6/9 lasiet nodaļā uzturs*
